Ekonomi

Küresel piyasalarda ralli zamanı

ABD’de borç tavanı krizinin aşılmasının ardından yatırımcılar Fed’e yönelirken, ABD Merkez Bankası’nın dur sinyali vermesi risk iştahını artırıyor.

Perşembe günü Amerikan Borsaları bu gelişmeler üzerine yükselirken, Nasdaq 100 yüzde 1,3, S&P 500 yüzde 1 yükseldi. Her iki endeksteki vadeli işlemler de yükseliş trendinin devamına işaret ediyor.

Olumlu hava Asya Pasifik’e de yansıdı. Bugünkü seansta orta düzeyde %4 yükselen Hang Seng endeksi, Çinli teknoloji şirketlerinden yapılan alımların desteğiyle yükseldi.

Risk faktörlerinin ortadan kalkmasıyla dolar, gelişmiş ülke para birimleri karşısında sert düşüşler yaşadı. Bloomberg Dolar Endeksi Perşembe günü yüzde 0.6 düşerek iki aydan uzun bir sürenin en sert günlük düşüşünü kaydetti. Endeks bugün hala yüzde 0,2 düşüşte.

ABD iki yıllık tahvil getirisi, Fed’in faiz oranlarını sabit tutacağına dair beklentilerin güçlenmesiyle bu hafta 21 baz puan düşerek yüzde 4.35’e geriledi.

Fed yetkililerinden ‘sabit faiz’ sinyalleri artıyor

Fed üyesi Patrick Harker, bankanın faiz artırımlarını yumuşatması gerektiğini vurguladı. Bu yıl oy kullanma hakkına sahip olan Philadelphia Fed Lideri, “Faiz oranlarını sabit tutacağımız ve para politikasının enflasyonu aşağı tutmak için işini yapacağı noktaya yaklaştığımızı düşünüyorum” dedi.

Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği etkinliğinde konuşan Harker, “En azından bu toplantıyı atlamalıyız. Ara vermemiz gerekiyor,” dedi. Bu yıl oy kullanma hakkı olmayan Fed’in şahin üyelerinden James Bullard, yayınladığı yazıda “Enflasyonu düşürmeye yetecek kadar kısıtlayıcı seviyelerin alt bandındayız” görüşünü ortaya koydu. Son 14 ayda faiz oranlarını 5 puan artıran Fed’in bir sonraki toplantısı 13-14 Haziran tarihlerinde yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu